Коронка або вініри: що обрати для відновлення пошкодженого зуба

Коронки та вініри – це стоматологічні конструкції, які використовуються для відновлення пошкоджених зубів і поліпшення їхнього зовнішнього вигляду.

Коронка – це капітальне відтворення зуба, яке вкриває його поверхню з усіх сторін. Вона фіксується на зубі або на імпланті та забезпечує йому міцність і стійкість.

Вінір – це тонка керамічна або композитна оболонка, яка накладається на передню поверхню зуба для виправлення його форми, кольору або розміру.

Вибір між коронками та вінірами має велике значення для пацієнтів, які потребують відновлення зубів. Лікар після огляду та результатів 3d сканування зубів надасть рекомендації щодо вибору методу, та важливо розуміти переваги та недоліки кожного з них для прийняття обгрунтованого рішення.

Коронка або вініри: що обрати для відновлення пошкодженого зуба

Типи коронок, їхні переваги й недоліки

Коронки виготовляються з металу, кераміки та сполук різних матеріалів. Для металевих використовують нікель-хром або золото. Вони міцні та довговічні, але менш естетичні, оскільки видно металевий колір.

Керамічні коронки надають зубам природний вигляд. Комбіновані – складаються з металевої основи, на яку наноситься шар кераміки. Це поєднання забезпечує міцність і естетику.

Переваги коронок в їхній міцності, естетиці, можливості відновлення функцій та естетичного вигляду у пошкодженого зуба. Недоліками є великий обсяг втручання, вартість, можливість появи алергічних реакцій.

Як встановлюють коронки

Стоматолог підготовлює пошкоджений зуб, обрізаючи його і формуючи, щоб створити місце для коронки. Виготовляється відбиток зубного ряду, щоб лабораторія могла створити коронку, яка точно пасуватиме до зуба.

Виготовлену коронку лікар перевіряє на точність та підганяє до зуба. Після цього коронка фіксується на місці за допомогою спеціального цементу. Потім видаляється надлишки цього цементу і перевіряється, чи правильно коронка сідає на місце.

Цей процес зазвичай вимагає кількох візитів до стоматолога.

Типи вінірів, їхні переваги й недоліки

Вініри закріплюються на передній поверхні зубів, щоб відновити їх зовнішній вигляд. Їх виготовляють з тонких шарів кераміки чи композиту. Вони призначені для покращення вигляду зубів, приховування дефектів, таких як плями або нерівності, і відновлення функцій усмішки.

Керамічні вініри складаються з високоякісної кераміки, що надає їм природний вигляд та довговічність. Композитні виготовляються з кількох матеріалів, які наносяться безпосередньо на зуб та моделюються для досягнення бажаної форми і вигляду.

Беззаперечними плюсами вінірів є забезпечення природного вигляду і кольору зубів, що робить усмішку більш привабливою. Для встановлення вінірів потрібно мінімально обробляти зуб, що зберігає здорову тканину. Сам процес займає небагато часу. До недоліків можна віднести вартість, можливість відклеювання.

Як відбувається встановлення вінірів

Лікар проводить огляд та консультацію з пацієнтом, визначає його потреби та очікування від процедури. Планується форма і колір вінірів, які найкраще відповідають пацієнту. Зуби підготовлюються до встановлення вінірів шляхом видалення тонкого шару зубної емалі для забезпечення правильного місця та фіксації вінірів. Також потрібен відбиток зубів.

У деяких випадках можуть бути встановлені тимчасові вініри, які захищають зуби під час виготовлення постійних накладок. Індивідуальні вініри виготовляються в лабораторії з урахуванням відбитків та індивідуальних характеристик пацієнта. Після виготовлення вініри фіксуються на зубах за допомогою спеціального клею або смоли. Лікар надає пацієнту інструкції щодо догляду за вінірами.

Що обрати – коронку чи вінір?

Стан пошкодження зуба грає вирішальну роль у визначенні оптимального варіанту. Коронки використовуються для більш серйозних пошкоджень, коли зуб потребує повної огорожі, щоб захистити його від подальших ушкоджень та відновити функціональність. Вініри використовуються для косметичного відновлення передніх зубів, де важлива естетика. 

Рекомендації лікаря є ключовим чинником у виборі. Лікар може надати професійну оцінку стану зуба, порадити найкращий варіант відновлення та врахувати індивідуальні потреби та вимоги пацієнта.

Отже, коли зуб значно пошкоджений, коронка може бути більш відповідним варіантом. Якщо ж потрібно відновити естетику передніх зубів, підійдуть вініри. Проте, остаточне рішення повинно бути прийняте лікарем-стоматологом після оцінки всіх факторів.

Після встановлення коронок або вінірів важливо дотримуватися рекомендацій з подальшого догляду за відновленими зубами. Це включає правильну гігієну порожнини рота, регулярні візити до стоматолога для профілактичних оглядів та підтримання здоров'я зубів та ясен.